HOT INFO

Bolesławowo 15,
83-250 Skarszewy

|

    Internat Zespołu Szkół Rolniczych

Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie

    

Informacje ogólne

Internat jest przeznaczony dla uczniów, którzy mieszkają zbyt daleko lub mają utrudniony dojazd do szkoły z miejsca zamieszkania. Uczniowie, którzy zdecydują się zamieszkać w internacie będą zameldowani na pobyt tymczasowy.

Budynek internatu znajduje się niedaleko pałacu szkoły.  Posiada 160  miejsc, na dwóch kondygnacjach znajdują się 2, 4 i 5 osobowe pokoje mieszkalne. Pokoje są dostosowane do potrzeb młodzieży, umożliwiając im zarówno wypoczynek, jak i naukę.

    

Młodzież mieszkająca w internacie może w pełni wykorzystać swój czas na pogłębianie wiedzy, ponieważ na parterze budynku internatu znajdują się sale komputerowe oraz biblioteka z czytelnią. Ponadto jest do dyspozycji łącze internetowe wi-fi.

  

Uczniowie mieszkający w internacie mają pełne, całodniowe i smaczne wyżywienie, przygotowywane w kuchni internatu. Kuchnia oraz stołówka znajduje się na parterze budynku. Ponadto dla potrzeb wychowanków, na pierwszym piętrze znajduje się pomieszczenie kuchenne, gdzie mogą sobie sami zrobić dodatkowe posiłki, zagotować wodę i zrobić ciepłą herbatę.

  

Szkoła jak i internat są położone przy trasie Starogard Gd - Skarszewy – Tczew, Gdańsk, a przystanki autobusowe są niedaleko internatu. Dlatego młodzież bez problemu może dojechać do tych miejscowości oraz przyjechać do Bolesławowa.

Całodobową opiekę nad młodzieżą pełnią wykwalifikowani nauczyciele-wychowawcy, którzy służą wychowankom swoją pomocą i radą w wielu sprawach, zarówno dydaktycznych, wychowawczych, jak również osobistych. Uczniowie mieszkający w internacie mogą w każdej chwili zwrócić się do wychowawcy pełniącego opiekę.

Organizowane są przez wychowawców oraz Młodzieżową Radę Internatu, która również funkcjonuje w placówce, różnorodne imprezy, wyjazdy, konkursy, zajęcia sportowe, plastyczne czy rękodzielnicze itp. W tym celu służy corocznie opracowywany plan pracy opiekuńczo – wychowawczej, który jest wdrażany w życie przez kadrę pedagogiczną przy współpracy Młodzieżowej Rady Internatu.

Uroczystości, imprezy, konkursy

  

  

Wiadomo, że należy robić przerwy w czasie przeznaczonym na naukę, by nabrać sił na dalsze pogłębianie wiedzy, dlatego odbywają się w internacie różnego rodzaju imprezy, uroczystości lub organizowane są wyjazdy rekreacyjno-rozrywkowe. Zaliczają się do nich wyjazdy do kina, teatru, na skałki, a zimą na lodowisko czy kulig itp. Na stałe wpisały się cykliczne wyjazdy młodzieży do starogardzkiego punktu krwiodawstwa w ramach akcji „Oddaj krew”.

Wychowankowie uwielbiają tańczyć, dlatego podczas takich uroczystości jak „otrzęsiny”, czyli wprowadzenie mieszkańców klas pierwszych do grona społeczności internackiej, czy podczas andrzejek, balu karnawałowego, czy pożegnaniu maturzystów, bawią się przy zespole muzycznym lub DJ-u. Wszystkie wymienione imprezy na stałe już wpisały się w nasz internacki kalendarz, gdyż dzięki nim młodzież się integruje, lepiej poznaje i powstają długoletnie przyjaźnie.

Tradycją stały się spotkania wigilijne dla wychowanków i ich rodziców z dyrekcją szkoły oraz wychowawcami. Jest to bardzo uroczysty dzień dla całej społeczności internackiej. Młodzież występuje przed zebranymi gośćmi z programem bożonarodzeniowym, a przy stole wspólnie wszyscy dzielą się opłatkiem i śpiewają kolędy.

Ponadto uczniowie zamieszkujący w internacie biorą udział w różnorodnych konkursach i zawodach, zajmując na nich czołowe miejsca, przez co rozwijają swoje zdolności i umiejętności artystyczne, sportowe, a nawet muzyczne. Między innymi wyjeżdżają do innych miejscowości by rywalizować z mieszkańcami burs i internatów z całego województwa pomorskiego.

   

Jednym z konkursów, w których biorą udział, jest Konkurs Prozy i Poezji Jana Pawła II, który jest organizowany przez nasz internat. Zmagają się w nim wychowankowie burs i internatów województwa pomorskiego.

W naszym Internacie ZSR CKP w Bolesławowie młodzież nie ma czasu na nudę. W czasie wolnym mają możliwość oraz szansę rozwijania swoich zdolności i zainteresowań  lub odkrywać nowe uzdolnienia. Można wziąć udział w fakultetach przedmiotowych oraz w wielu innych ciekawych zajęciach. Do dyspozycji młodzieży jest sala gimnastyczna, siłownia oraz boiska szkolne, gdzie mogą w pełni wykorzystać swój wolny czas na czynnym odpoczynku i zrelaksować się przed kolejnymi zajęciami lekcyjnymi.

Wieczorami odbywają się różnego rodzaju zajęcia w zależności od dnia:

  1. sportowe, gdzie młodzież może trenować siatkówkę, piłkę halową, koszykówkę, tenis stołowy i inne dyscypliny sportowe, które interesują wychowanków,
  2. plastyczno – kulturalne, na których młodzież wykonuje prace plastyczne na różnego rodzaju konkursy, różne elementy dekoracyjne do internatu i szkoły; a także w miarę potrzeby młodzież przygotowuje występy słowno-muzyczne i teatralne na uroczystości i imprezy internackie,
  3. florystyczne – młodzież ma możliwość nauki tworzenia i układania kompozycji kwiatowych oraz dekoracji na wszelkie okazje i okoliczności, m.in. stroiki, bukiety, ozdoby, itp.
  4. muzyczne
  5. jazdy konnej w ramach Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego

   

Dzięki uczestniczeniu młodzieży w w/w zajęciach wychowankowie biorąc udział w różnego rodzaju konkursach i zawodach, również na szczeblu wojewódzkim, osiągają wysokie miejsca w klasyfikacjach ogólnych.

Młodzież mieszkając w internacie może uczestniczyć w wielu różnego rodzaju przedsięwzięciach, konkursach wewnątrzinternackich  i imprezach, m.in. w pokazie talentów, w turnieju piłki siatkowej, w konkursie historii Bolesławowa i szkoły, w karaoke, w wieczorze skeczów i wielu innych.

            ZAPRASZAMY na nasz szkolny facebook Tam znajdziecie więcej zdjęć i relacji z wydarzeń.